Ekmek KEBABI (Ev Tipi İSKENDER)Bu tarif Güler (ablam) ile uydurupta tuturduğumuz birkaç yemekten biri idi,meğer biz acaip akıllı kızlarmışız ki 16-17 sene önce,daha ortaokuldayken; akıllıca bi uyduruş yapmış ev tipi iskender ile kendimizi aşmışız :))

Şimdilerde ramazan boyunca yemek programlarının da, Ekmek Kebabı diye ; bizim "Ucuza Getirilmiş İskender" tarifimizi yaptılar.

Bi düşünün biz nerdeyse 20 senedir kardayız.Siz İskender'e 10-15 TL verirken,biz bu paraya 5 defa yaptık,üstelik afiyetle de yedik.


İSKENDER (2 KİŞİ)
 

1/2 Bayat pide (Somun ekmek)
100 gr Et (parça yada dövülmüş pirzola)
1 kase yoğurt

2 kaşık tereyağı

Sıvıyağ

Salça

közlemek için domates,biber


Etleri parça ise küçültüp pirzola ise 2-3 parçaya bölüp (pirzola daha iyi olur)sıvıyağda ya da tereyağında kavurup biraz da su ekleyerek yumuşayana kadar iyice pişirin...(Etlerinizin yumuşacık pişmesi çakma İskenderinizin tadını daha da orjinale yakın imitasyon yapar.)
Ekmekleri fırında ya da tavada kısık ateşte hafifçe ısıtın.Ekmekleri küçük küpler olacak şekilde doğrayıp tabağa alıyorsunuz.Mümkünse ekmekler pide olsun. Böylelikle "artmış pideleri ne yapsam da atmasam?" sorunuzda cevap buluyor.

Ardından pişirdiğiniz eti ekmeklerin üzerine dökün.Tereyağlı sevenler ister eti yağlı pişirip pideleri yağlasınlar,ister en son üzerinde cozurdatsınlar orası keyfinize kalmış-Ah en güzel yeridir bende,kebabın- .

Şimdi üzerine çok sulu olmayan,güzel bir yoğurdu kaşık kaşık düzgünce döşeyin.

En son olarak da yağda kavrulmuş salçalı sosu üzerine gezdirin.

Domates ve biberi közleyip tabağın kenarlarına yerleştirin.

Herşeyiyle mükemmel,üstelik ucuz,hepsinden önemlisi;el emeği göznuru ÇAKMA İSKENDERiniz afiyet olsun,sağlık sıhhat olsun...

Önemli Not : Eğer mümkünse,yani sizinde harika,mükemmel çok muhteşem bi anneniz ve babanız varsa, salça dahil mutfağın yarı malzemesini kendi yazlık bahçelerinde yapar;bir de tereyağı,yoğurt gibi şeyleri evde yapmayı öğretirler.Bu da yemeği  2 milyon 855 bin 26 kere daha lezzetli yapar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !